Pozew sądowy

Pytanie

Wystawiłem fakture – zapłaciłem VAT, podatek a nie otrzymałem jeszcze płatności za fakture. Wystawiłem już wezwanie do zapłaty… i nic… Mam pytanie. Co dalej. Chce poinformować dłużnika że sprawa idzie do sądu ale chce być poważny wieć chce rzeczywiście uzystkać sądowy nakaz zapłaty. Czy ktoś z Państwa może wie gdzie należy złożyć taki wniosek żeby sąd zasądził taki nakaz i co powinno być tam załączone? Dziekuje za odpowiedz.

rozwiązano 0
Anonymous 6 lat 3 Odpowiedzi 374 wyświetleń 0

Odpowiedzi ( 3 )

  1. musisz wystawic 3 wezwania do zapłaty wysłac listem poleconym,jesli jeszcze nie dostaniesz składasz pozew do sądu,w sądzie sa druki które wypełniasz i wpłacasz 10 %wartości jaką chcesz odzyskać

    Najlepsza odpowiedź
  2. i oczywiście w pozwie muszą byc ujęte absolutnie wszystkie okoliczności i dowody, rozsądnie jest, tak uważam, zawnioskować również dowód z przesłuchania powoda (Pana) jako strony (tak na wszelki wypadek), gdyż poźniejsze ich powołanie może być utrudnione, wręcz niemożliwe (prekluzja dowodowa)

  3. Aby złożyć pozew trzeba posiadać następujące dokumenty:
    jeśli jest to działalność gospodarcza, to wypis z ewidencji dział gosp, jeśli jest to spółka to wypis z Krajowego Rejestru Sądowego. Następnie fakturę, która nie została zapłacona, oraz wysłane wezwanie wraz z dowodem nadania ( wystarczy jedno wezwanie). Następnie jeśli kwota faktury nie przekracza kwoty 10.000 zł i pozwanym nie jest osoba prywatna, a Pan ma firmę to pozew składa się do sądu rejonowego, wydziału gospodarczego. Pozew trzeba przygotować na formularzu, który można uzyskać w sądzie. Pozew skompletowany wraz z opłatą od pozwu (5% wartości sporu) znakami sądowymi lub przelewem na konto sądu, złożony do sądu musi być w trzech egzemplarzach – dla sądu, dla przeciwnika, a jeden egzemplarz zostawia Pan jako dowód złożenia takiego pozwu. Następnie czeka Pan aż sąd rozpatrzy sprawę i dostanie Pan pocztą nakaz zapłaty. Nakaz zapłaty zostanie doręczony także stronie przeciwnej , która w terminie 14 dni może złożyć sprzeciw od nakazu. Jeśli się nie sprzeciwi wtedy nakaz zapłaty się uprawomocnia i jeżeli przeciwnik nie zapłaci wtedy kieruje się sprawę do komornika który rozpocznie postępowanie egzekucyjne.

Napisz odpowiedź

Przeglądaj
Przeglądaj