Dziedziczenie ,zachówek

Pytanie

mam odebrane prawa rodzicielskie ale płace alimenty na dziecko ze zwiazku z była partnerka chce załozyc rodzine co powinienem zrobic aby zabezpieczyc sie przed roszczeniami partnerki lub jej dziecka do tego co jest własnoscia zony i jak wyglada sprawa dziedziczenia w przypadku tamtago dziecka czy mozna go wykluczyc w testamencie

oczekuje 0
Anonymous 5 lat 4 Odpowiedzi 468 wyświetleń 0

Odpowiedzi ( 4 )

  1. dziecko jak ma wpisanego ojca w akt urodzenia to będzie dziedziczyło czy chcesz czy nie…jedynie możesz się modlić, że jak wydziedziczysz dziecko w testamencie (niewdzięczność poprzez brak kontaktu mimo, że ty czyniłeś takie starania) to twój syn pomimo, że ma ojca gnoja nie będzie hieną cmentarną…

  2. Plugawa gadzina

  3. Zachowek a nie Zachówek

  4. Po spadkodawcy dziedziczą dzieci spadkodawcy i małżonek w częściach równych.
    Spadkobierca nie może zostać pozbawiony prawa do zachowku z dowolnej przyczyny. Może to być jedynie przyczyna wyszczególniona w art. 1008 kodeksu cywilnego. Wydziedziczenie może nastąpić wówczas, gdy uprawniony do zachowku, wbrew woli spadkodawcy, postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego albo dopuścił się względem spadkodawcy bądź jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci. Uzasadnionym powodem pozbawienia skutecznie prawa do zachowku jest też uporczywe niedopełnianie względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych. ale także na przykład o odmowę sprawowania opieki nad spadkodawcą, której wymaga on z powodu wieku albo złego stanu zdrowia. Natomiast z innych przyczyn nie może dojść do skutecznego wydziedziczenia spadkodawcy. Gdyby zaś w testamencie nie została podana skuteczna przyczyna wydziedziczenia, to wówczas spadkobierca nie ma wprawdzie prawa do spadku, ale może wystąpić z roszczeniem o zachowek.
    Spadkodawca nie może też wydziedziczyć uprawnionego do zachowku, gdy mu przebaczył.

    Podstawa prawna

    • Art. 1008 i 1010 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Napisz odpowiedź

Przeglądaj
Przeglądaj